DINAMO - FC BOTOȘANI. Fază controversată la golul moldovenilor: Dinamo a cerut ofsaid! Ce spune un fost arbitru

Pasa lui Babunski către Ofosu // FOTO: Captură Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 11 September 2020

Dinamo a fost condusă la pauză de FC Botoșani, 0-1, după o fază la finalul căreia fundașul stânga Isma Lopez a deviat mingea în propria poartă.

Elevii lui Marius Croitoru au deschis scorul după o fază la care apărarea lui Dinamo a fost prinsă pe picior greșit, dar la care „câinii” au ceruf ofsaid. În minutul 36, Babunski i-a pasat excelent lui Ofosu. Acesta l-a driblat la Straton, ieșit în colțul careului, și a centrat la 11 metri, de unde Askovski a reluat cu capul, mingea fiind deviată în poartă de Isma Lopez.

Dinamo a cerut ofsaid

Jucătorii lui Cosmin Contra au cerut ofsaid la pasa lui Babunski către Ofosu, dar asistenul Daniel Mitruți nu a ridicat fanionul. Faza a fost una la limită, reluările TV nereușind să arate dacă Alexander Gonzalez îl scotea din ofsaid pe Ofosu.

Consultat de GSP.ro, un fost arbitru din Liga 1 a declarat că, din ce reiese din imagini, jucătorul lui FC Botoșani pare în afara jocului.