Stranieri

RANGERS - DUNDEE 4-0 » VIDEO+FOTO Ianis Hagi, două pase de gol în victoria lui Rangers! A ratat și o ocazie uriașă

+8 Foto
Ianis Hagi (21 de ani), două pase de gol în victoria lui Rangers

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 12 septembrie 2020

Cu Ianis Hagi (21 de ani) integralist, Rangers s-a impus fără emoții pe teren propriu, 4-0 cu Dundee United, în etapa a 7-a din prima ligă din Scoția.

Rangers - Dundee 4-0

VIDEO Golul de 1-0 marcat de Rangers, cu assist Ianis Hagi:

VIDEO Golul de 4-0 marcat de Rangers, cu alt assist Ianis Hagi:

Ianis Hagi a făcut un joc excelent, iar în minutul 14 a pasat decisiv pentru golul lui Kent. Românul a primit mingea la 20 de metri de poarta adversară și a pasat pe poziție viitoare, printre picioarele unui adversar. Mingea a ajuns la Kent, care a marcat cu un șut puternic.

Până la pauză, Rangers a mai punctat o dată, în minutul 39, prin Tavernier, care a înscris din 5 metri. În partea a doua, Ianis a fost mult ma implicat în joc și a amenințat de două ori poarta adversă. În minutul 52 a șutat pe lângă poartă, de la 18 metri, iar în minutul 61 a ratat o ocazie imensă. Hagi a primit o pasă la marginea careului și șutat puternic, de la 14 metri. Mingea a fost apărată cu piciorul de portarul advers.

În minutul 68, Rangers a făcut 3-0, prin Roofe. În minutul 88, Ianis Hagi a fost din nou decisiv. Românul a scăpat singur spre poarta lui Dundee, a intrat în careu și i-a pasat perfect lui Arfield, care a stabilit scorul final.

După 7 meciuri, Rangers are un randament excelent: 6 victorii și un egal. Echipa lui Steven Gerrard e lider în Scoția, cu 6 puncte peste Celtic, care are două meciuri în minus.

Rangers - Dundee, echipele de start:

Rangers: McLaughlin - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Jack, Davis, I. Hagi - Barker, Roofe, Kent
Antrenor: Steven Gerrard

Dundee: Siegrist - Neilson, Reynolds, Edwards - Pawlett, Powers, Robson, Butcher, Bolton - Harkes, Clark
Antrenor: Micky Mellon