Viitorul - Craiova 1-4, VIDEO+FOTO » Show făcut de olteni la Ovidiu! Echipa lui Hagi e ultima în Liga 1

+9 Foto
Craiova a învins Viitorul, scor 4-1, în ultimul meci al etapei #3 din Liga 1. FOTO: facebook.com/viitorulfc

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 septembrie 2020

Craiova a învins Viitorul, scor 4-1, în ultimul meci al etapei #3 din Liga 1.

Startul partidei a fost marcat de intrarea dură a lui Artean asupra lui Cicâldău, rămas inert pe gazon zeci de secunde. Ulterior, „decarul” juveților și-a revenit, iar mijlocașul gazdelor a văzut direct cartonașul roșu - detalii, AICI.

Koljic a deschis scorul pentru olteni în minutul 16. Atacantul a profitat de o gafă a defensivei adverse și l-a executat pe Cojocaru din interiorul careului, cu un șut plasat în partea stângă.

În „10”, dobrogenii au reușit să egaleze în prelungirile primului act. Luckassen a marcat primul gol în tricoul Viitorului, din pasa excelentă a lui Mățan.

Koljic a reușit „dubla” în minutul 51. Bosniacul a executat în forță o lovitură liberă de la 17 metri gestionată greșit de Cojocaru, care a trimis în zid doar 3 oameni.

Până la final, și-au mai trecut numele pe lista marcatorilor Nicușor Bancu și Andrei Ivan, iar Craiova este lider în Liga 1, fiind singura echipă cu punctaj maxim după 3 runde.

Viitorul - CS U Craiova 1-4

Viitorul - CS U Craiova, echipe de start

Viitorul (4-3-3): Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut - Ciobanu, Artean, Iancu - Chițu, Luckassen, Mățan
Antrenor: Ruben de la Barrera
REZERVE: Căbuz, Dobrosavlevici, Georgescu, Casap, Matei, Bodișteanu, Jose Miguel, Ganea, Pitu

• Deși Viitorul a anunțat că s-a înțeles pentru transferul lui Iancu la Al Ahli, pentru 800.000 de euro, mutarea acestuia în Qatar încă nu a fost perfectată. Golgeterul dobrogenilor din ediția precedentă a început titular duelul contra Craiovei.

CS U Craiova (4-3-3): Pigliacellii - Vlădoiu, Constantin, Bălașa, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă
Antrenor: Cristiano Bergodi
REZERVE: Popescu, Mitran, Acka, Vătăjelu, Papp, Screciu, Bărbuț, Mateiu

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi - teren principal (Ovidiu - Constanţa)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / Asistenți: Nicoară Marius (Drobeta Turnu Severin - Mehedinţi) și Constantinescu Andrei (Bucureşti)