Europa League

FC Botoșani - Shkendija. FOTO Penalty refuzat românilor! Reacție categorică în direct la TV

+3 Foto
Capturi: Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 17 septembrie 2020

FC Botoșani ar fi trebuit să primească un penalty în prima repriză a meciului cu Shkendija (turul doi preliminar Europa League).

În minutul 25, la 1-0 pentru macedoneni, Stefan Ashkovski (28 de ani, extremă stânga) i-a luat fața în careul advers lui Antonio Pavic (25, fundaș stânga). Apărătorul macedonenilor a fost surprins de viteza lui Ashkovski și l-a lovit în picior pe fotbalistul moldovenilor, în momentul în care a încercat să degajeze.

Arbitrul suedez Mohammed Al-Hakim a dictat, în mod eronat, fault în atac. Comentatorul Digi Sport, Ionuț Angheluță, a fost indignat de eroarea „centralului”: „E penalty toată ziua!”.