SEPSI - VIITORUL 1-1. FOTO+VIDEO În derivă! Viitorul s-a încurcat și cu Sepsi și e la cel mai slab debut de sezon din istorie

+39 Foto
Sepsi - Viitorul. FOTO: Bogdan Bălaș

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  sâmbătă, 19 septembrie 2020

Viitorul rămâne fără victorie și după etapa #4 din Liga 1. Dobrogenii au remizat în deplasare cu Sepsi, scor 1-1, obținând abia al doilea punct din acest campionat, iar Ruben de la Barerra tremură și mai mult pentru postul său.

Formația finanțată de Gică Hagi era obligată să câștige în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, pentru a mai spăla din impresia negativă lăsată în acest start de sezon. Iar prima repriză a fost una pozitivă pentru Viitorul, care a fost echipa mai prezentă și care și-a creat mai multe ocazii de poartă decât o făcuse în precedentele două etape.

Golul, reușit de Andrei Ciobanu în minutul 39, a fost o capodoperă.  Mijlocașul Viitorului a înscris superb, printr-o lovitură liberă executată înșelător de la peste 25 de metri. Mingea l-a derutat pe Collado, fiind ușor deviată și de Fofana.

• Sepsi - Viitorul, prin vizorul fotoreporterului GSP » Cele mai tari instantanee surprinse de Bogdan Bălaș

Bară Viitorul, gol Sepsi. C-așa-i în fotbal

Intrată în avantaj la pauză, Viitorul a fost la un pas să-și majoreze avantajul în repriza secundă. Vedeta Gabi Iancu a zguduit bara transversală cu un șut din interiorul careului, acesta fiind momentul în care Sepsi a început să se trezească din „pumni”.

În minutul 82, după un atac prelungit, Safranko a egalat pentru Sepsi, grație unei lovituri de cap din interiorul careului mic.

Viitorul s-a prăbușit după golul primit și n-a mai contat până la final, fiind chiar la un pas să fie taxată după unele nesincronizări din apărare. E cel mai slab start de sezon din istoria Viitorului, cu doar două puncte acumulate în primele patru etape.

Clasament actualizat Liga 1:

SEPSI - VIITORUL 1-1

SEPSI - VIITORUL, echipe de start:

SEPSI: Collado - Csiszer, Bouhenna, Mitrea - Nouvier, Purece, Fofana, Aganovic, Fl. Ștefan - Carnat, Safranko
REZERVE: Niczuly, Fulop, Tincu, Achahbar, Dimitrov, M. Ștefănescu, Bajrovic, L. Fulop, Golofca
ANTRENOR: Leo Grozavu

VIITORUL: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut - Ciobanu, C. Matei, Casap - Iancu, Luckassen, Mățan
REZERVE: Căbuz, Dobrosavlevici, A. Georgescu, Bodișteanu, Miguel Macho, G. Ganea, A. Pitu, De Nooijer
ANTRENOR: Ruben De La Barrera
ABSENȚI: Artean (suspendat), De Nooijer (indisponibil), Chițu (accidentat)

Stadion: Municipal
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / Asistenți: Şovre Octavian (Satu Mare) și Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)