Simona Halep luptă cu Maria Sharapova la premii all time! Ce sume sunt în joc la Roland Garros

+31 Foto
Simona Halep se pregătește de Roland Garros, foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 22 septembrie 2020

După victoria cu Karolina Pliskova de la Roma, Simona Halep se află pe locul 4 la capitolul premiilor obținute din tenis într-un clasament all-time.

Simona Halep a câștigat 36,8 milioane de dolari, podiumul fiind ocupat de Serena Williams (92,7 milioane de dolari), Venus Williams (41,8 milioane de dolari) și Maria Sharapova (38,7 milioane de dolari).

Dacă Simona reușește să se impună la Roland Garros, turneu ce începe cu adevărat fix de ziua ei, pe 27 septembrie, și este transmis de Eurosport, jucătoarea noastră poate ajunge la câteva zeci de mii de euro de rivala Maria Sharapova în clasamentul all time. Iată fondul de premiere pentru Grand Slam-ul parizian în acest an:

• Câștigătoarea turneului de la Roland Garros: 1.66 milioane de euro, aproximativ 1.88 milioane de dolari;
  • Finalista ia 800.000 de euro;
  • Semifinala valorează 425.250 euro;
  • Sferturi: 283.500 euro;
  • Optimi: 189.000 euro.

+31 Foto
Halep a învins-o pe Pliskova și a cucerit trofeul de la Roma. Sursă foto: Guliver/Getty Images

Ce decizie a luat Simona Halep pentru Roland Garros

Halep, 28 de ani, va fi prezentă în mai puțin de o săptămână la Paris, acolo unde pe 27 septembrie debutează Roland Garros, chiar de ziua ei. E prima oară, după reluarea circuitului feminin, când românca va juca într-un timp atât de scurt două turnee. Între Praga și Roma pauza a fost de aproape o lună. Află ce plan are Simona Halep la Roland Garros, aici.