BAYERN - SEVILLA 2-1 » Bayern Munchen este supercampioana Europei!

+25 Foto
Bayern Munchen, supercampioana Europei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 24 septembrie 2020

Bayern Munchen, deținătoarea Ligii Campionilor, a cucerit Supercupa Europei, după 2-1 cu Sevilla, câștigătoarea Europa League.

Partida disputată pe arena „Puskas” din Budapesta, pe care fanilor le-a fost permisă prezența în număr de 20.000, a avut parte de 120 de minute, după ce scorul în timpul regulamentar a fost 1-1.

Scorul a fost deschis de formația spaniolă, prin Lucas Ocampos, care a transformat în minutul 13 un penalty obținut de Ivan Rakitic. Mijlocașul croat a fost faultat de David Alaba, fundașul stânga al bavarezilor. Bayern a egalat doar 21 de minute mai târziu, prin Leon Goretzka, care a finalizat cu latul o minge întoarsă excelent de Robert Lewandowski, lăsându-l fără replică pe Bono, portarul andaluzilor.

Lewandowski a avut un gol anulat în minutul 51, pentru ofsaid, iar pe final Sevilla s-a jucat cu ocaziile. Introdus în minutul 56, En Nesyri a scăpat singur cu Neuer în ultimele minute, însă a șutat slab, iar portarul german a parat. Meciul a intrat în prelungiri, unde același En Nesyri a ratat o nouă șansă rarisimă, trimițând în bara transversală!

Ocaziile Sevillei s-au răzbunat, Bayern obținând victoria grație golului marcat de Javi Martinez în minutul 104. Un șut expediat de Alaba a fost respins eronat de Bono, chiar în față, permițându-i lui Martinez să reia mingea din prima, cu capul, pe lângă portarul marocan.

2 Supercupe ale Europeiare Bayern Munchen în palmares acum. Celălalt triumf datează din sezonul 2013/2014

BAYERN - SEVILLA 2-1

BAYERN - SEVILLA » Echipele de start:

Bayern: Neuer - Pavard, Hernandez, Sule, Alaba - Goretzka, Kimmich, Sane - Muller, Gnabry - Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Nubel, Boateng, Cuisance, Davies, Fein, Martinez, Musiala, Richards, Tillman, Tolisso, Zirkzee
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Sevilla: Bono - Navas, Diego Carlos, Kounde, Escudero - Jordan, Fernando, Rakitic - Suso, de Jong, Ocampos
Rezerve: Diaz, Vaclik, Acuna, El Haddadi, En Nesyri, Fernandez, Gil, Gomez, Gudelj, Oscar, O.Torres, Vazquez
Antrenor: Julien Lopetegui

Stadion: Ferenc Puskás Stadium (Budapesta)
Arbitri: Anthony Taylor. Asistenți: Gary Beswick, Adam Nunn (toți din Anglia)