FC Voluntari - Sepsi 1-2 » Sepsi obține victoria după o repriză secundă impecabilă! Cum arată clasamentul acum

+16 Foto
Voluntari - Sepsi // foto: Raed Krishan

Articol de Raed Krishan (foto)  —  Friday, 25 September 2020

Sepsi OSK s-a impus pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 2-1, după ce ilfovenii au condus la pauză.

Trupa lui Mihai Teja a început ca din tun, reușind să deschidă scorul după numai 4 minute, prin Mailat. Un șut al lui Grădinaru din afara careului a fost respins de Niczuly în față, iar Mailat a reluat din prima, trecând mingea pe lângă portarul covăsnenilor.

În prima parte, ocaziile importante le-au aparținut gazdelor, Ion Gheorghe și Mailat, autorul primei reușite, trecând pe lângă majorarea avantajului echipei lor.

Discursul lui Leo Grozavu din vestiar de la pauză i-a trezit pe jucătorii lui Sepsi, care au intrat pe teren mult mai motivați. Sepsi a dominat categoric partea a doua, având o posesie superioară și creându-și mai multe ocazii de poartă.

Egalarea a venit din piciorul lui Florin Purece, transferat în această perioadă de mercato de Sepsi. Mijlocașul a primit mingea la marginea careului de 16 metri de la Costin și a șutat cu latul din prima, puternic, aproape de vinclul porții lui Rîmniceanu.

Golul izbăvitor pentru Sepsi a venit în minutul 83, atunci când o centrare a lui Bryan Nouvier a fost reluată cu capul de Lorand Fulop, lovitura acestuia lăsându-l fără replică pe portarul ilfovenilor.

Mihai Teja: „Reconstruim din mers. Repriza a doua este cea mai slabă de când sunt eu aici”

Leo Grozavu: „Bine că ne-am trezit la pauză, e bine că am avut reacţie”