VIITORUL - ASTRA 4-1 » Viitorul, la prima victorie sub comanda lui Ruben de la Barrera! Cum arată clasamentul acum

+21 Foto
VIITORUL - ASTRA 4-1 // foto: fcviitorul.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 26 septembrie 2020

Viitorul s-a impus categoric în fața celor de la Astra Giurgiu, scor 4-1, într-un meci din etapa 5 a Ligii 1.

Ruben de la Barrera obține astfel prima sa victorie pe banca constănțenilor, după un joc foarte bun prestat de echipa sa. Meciul a fost presărat cu greșeli de arbitraj, însă acest lucru nu le ia din merite celor de la Viitorul, care au avut o partidă reușită.

Scorul a fost deschis de către Gabi Iancu, golgheterul sezonului trecut din Liga 1, care a înscris cu un șut plasat aproape de vinclul porții apărate de Lazar. Responsabil cu pasa de gol a fost Alexandru Mățan, care l-a depășit elegant pe Graovac, în banda stângă.

Avantajul Viitorului a fost dublat 7 minute mai târziu de către Kevin Luckassen, care a împins mingea în poartă după ce Lazar a respins în fața un șut expediat de Gabi Iancu. Scorul de la pauză, de 3-0, a fost stabilit de Mățan, care și-a depășit 2 adversari în viteză și a șutat puțin din interiorul careului la colțul scurt.

+21 Foto

Tot Viitorul a înscris și după pauză, prin același Gabi Iancu, care a preluat excelent o pasă lobată a lui Mățan și a șutat la colțul lung, cu exteriorul.

Câteva minute mai târziu, Astra a cerut penalty la o cădere a lui Fatai în careul advers, însă Istvan Kovacs a ignorat protestele giurgiuvenilor. „Centralul” a dictat însă penalty puțin mai târziu, la o cădere ușoară a lui Seto, aflat într-un duel cu Cosmin Matei. Asistentul Ovidiu Artene a semnalizat presupusul fault, iar Kovacs a dictat penalty, lovitura de departajare fiind fructificată de Denis Alibec, care a stabilit astfel scorul final.