GOZTEPE - GAZIANTEP 2-2. Marius Șumudică își pune jucătorii la zid: „Nu pot să înțeleg asta! Este trist”

+8 Foto
Marius Șumudică, 49 de ani, antrenorul lui Gaziantep, a vorbit după meciul echipei sale cu Goztepe, scor 2-2, din etapa cu numărul 3 a campionatului Turciei.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 26 septembrie 2020

Jucătorii mei atacă în mod constant numai după ce suntem conduși. Nu pot să înțeleg asta! În momentul în care conduceam, mai puteam marca, puteam face 3-1, chiar 4-1. Am ratat din situații clare, trebuia să fim mai abili în fața porții.

După, adversarii și-au asumat riscuri pe final. Este trist pentru noi să încheiem acest meci la egalitate. Ambele echipe ar fi putut câștiga”, a declarat Șumudică.

Alex Maxim, decisiv din nou pentru Gaziantep

Fără Maxim, ar fi fost a doua înfrângere pentru românii lui Șumudică. În minutul 90, la scorul de 2-1 pentru Goztepe, Maxim a primit mingea la marginea careului, încercând să pătrundă prin dribling. Un fundaș i-a barat calea cu piciorul și penalty-ul era inevitabil.

O lovitură de pedeapsă transformată sigur de Maxim. Primul său gol în noul sezon. Jocul intrase deja în prelungiri. 2-2, final. Urmează altă confruntare extrem de dificilă pentru Gaziantep: acasă, cu Trabzonspor, pe 2 octombrie.

VIDEO Marius Șumudică: „E greu! În câțiva ani vreau să mă las de antrenorat!”