VIITORUL - ASTRA 4-1. Două greșeli MARI de arbitraj la Ovidiu: „Penalty o mie la sută!” » Istvan Kovacs, decizii de neînțeles

+8 Foto
Brigada condusă de Istvan Kovacs a gafat de două ori în repriza a doua a meciului Viitorul - Astra // Capturi Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 26 September 2020

Brigada condusă de Istvan Kovacs a gafat de două ori în repriza a doua a meciului Viitorul - Astra 4-1.

În minutul 55, Fatai l-a deposedat în careul advers pe Dussaut, după care a fost agățat în mod evident de fundașul dobrogenilor. Jocul a fost lăsat, în mod eronat, să continue. „Penalty o mie la sută!”, a exclamat Ionuț Angheluță, comentator Digi Sport.

+8 Foto
Captură TV Telekom Sport

7 minute mai târziu, Kovacs a inventat un penalty pentru giurgiuveni. Takayuki Seto a căzut singur în partea dreaptă, fără să fie faultat în niciun fel de Cosmin Matei, fotbalistul alături de care se duela pentru minge. Alibec a transformat lovitura de la 11 metri. „Nu e penalty!”, a fost și concluzia comentatorilor meciului.