Stranieri

VIDEO Nedelcearu, dezastru! Gafă după gafă la umilința din Rusia, 0-6 cu Zenit

Ionuț Nedelcearu, stoperul de la Ufa, a fost depășit total la înfrângerea usturătoare suferită la Sankt Petersburg, 0-6 cu Zenit.

Articol de Theodor Jumătate  —  Sunday, 27 September 2020

Nedelcearu, cel mai bun fundaș de la Ufa, a fost de nerecunoscut la Sankt Petersburg. Nesigur, mereu departe de adversar, depășit constant, veriga slabă la o înfrângere fără replică. 0-6 cu Zenit.

În minutul 29, la 1-0 pentru gazde, stoperul cu 11 selecții la națională a făcut penalty (gol Dziuba), deși el era la minge. Tocmai când recuperase mingea de la Azmoun, a vrut să-l țină departe pe atacantul iranian, dar l-a lovit cu cotul în față. Și arbitrul a dat penalty, la avertismentul VAR, pentru că duelul era pe linia careului mare.

Putea fi eliminat chiar la acea fază. Numai "galben". Putea vedea "roșu" și în minutul 60. A oprit balonul cu mâna la șutul lui Azmoun, după ce fusese dezechilibrat de fentele vârfului lui Zenit. Nici "centralul", nici VAR nu au observat hențul.

A greșit și la celelalte două goluri înscrise de Dziuba. La 4-0, l-a uitat în spate, nemarcat, pe căpitanul lui Zenit. Iar la 5-0 s-a întors cu spatele la șutul aceluiași Dziuba.