„Dubla” lui Cristiano Ronaldo o salvează pe Juventus cu AS Roma

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 27 septembrie 2020

Juventus Torino a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul susținut, în deplasare, contra celor de la AS Roma. Starul lusitan Cristiano Ronaldo a reușit o „dublă” pe Olimpico.

AS Roma a deschis scorul prin Jordan Veretout, din penalty. În minutul 44, Cristiano Ronaldo a egalat pentru formația antrenată de Pirlo, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, după un henț făcut în careu de Lorenzo Pellegrini.

La faza imediat următoare, Veretout a readus-o pe Roma în avantaj, după un șut puternic în colțul drept. În minutul 62, Adrien Rabiot a fost eliminat de centralul partidei, Marco Di Bello, după un fault asupra lui Henrikh Mkhitaryan.

În inferioritate numerică, Cristiano Ronaldo a salvat-o pe Juventus de la primul eșec stagional din acest sezon, după ce a egalat printr-o lovitură de cap, în minutul 69.