Tenis

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA. Uraganul Simona Halep! Românca e în optimi la Roland Garros după o victorie fabuloasă cu Amanda Anisimova

+22 Foto
Simona Halep, la Roland Garros // foto: Guliver/GettyImages

Articol de Luminița Paul  —  vineri, 02 octombrie 2020

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a câștigat categoric meciul cu americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), scor 6-0, 6-1, după 55 de minute.

• Simona Halep va juca duminică în optimile Roland Garros cu poloneza Iga Swiatek (19 ani, 53 WTA)

Cinci mingi de break salvate, două duble greșeli, o scurtă abil plasată ici, un cros scurt colo, anticipație alertă în defensivă și o privire ca de oțel focalizată pe minge – așa s-a scurs primul game pe serviciul Simonei în meciul cu Anisimova. Un game lung și necesar. Făcuse deja break-ul fiindcă startul partidei așezase față în față două jucătoare care veneau cu propriul bagaj de emoții.

Românca s-a scuturat mai repede de al ei, tratând cu atenție tot ce venea de dincolo de fileu. Așa a revenit de la 0-30 în următorul game de serviciu, etalând în continuare un joc variat. Doi ași, un contrepied splendid la 40-30, câte o minge înălțată – tot ceea ce anul trecut, în prima lor întâlnire, desfășurată de asemenea aici, de la Roland Garros, nu izbutise să facă.

Halep, set în 24 de minute!

Americanca a resimțit mai apăsat stresul întâlnirii propriu-zise, al mizei care a acompaniat-o, dar și șocul unei tactici bine puse la punct și bine executate a adversarei. S-a pierdut Amanda, cu 14 greșeli neforțate față de numai trei ale româncei într-un prim set închis în 24 de minute cu 6-0 de campioana din 2018.

Era de așteptat ca lucrurile să se schimbe odată cu startul setului secund și așa a fost. În primul rând, Anisimova a făcut primul ei game, deși nu a curățat complet cutia cu erori neforțate. Remarcabil însă nivelul ridicat de concentrare păstrat de româncă, reacțiile ei în situații diverse, precum acceptarea doar un strâns din buze a unei scurte pe care nu a simțit-o sau reflexul excelent la fileu, cu un voleu lung și bine înțepat.

Simona, neobosită

Imediat a venit și break-ul. Americanca a continuat să greșească, dar și să rămână blocată în fața mingilor de înălțimi și tării diferite pe care le-a trimis neobosită Simona. Pentru că Simona n-a lăsat garda jos în aproape nicio clipă. Încă un contrepied cu un rever superb în lung de linie, încă o minge cu top spin care aterizează exact înaintea liniei din spate a terenului, ajunge la o scurtă în cros, mereu, mereu pe fază, măcinând și mai tare încrederea oricum șubrezită a Amandei. A reușit și aceasta câteva mingi câștigătoare, în acel stil aprig și fără compromis, dar atât.

Prima minge de meci a venit când ceasul din arenă arăta 53 de minute de la start. Un minut mai târziu a venit și a doua, Halep scoțând cu un slice excelent de forehand, o lovitură ca de squash, o minge puternică a adversarei, care, surprinsă, a trimis apoi în afara terenului. Final și o revanșă sportivă perfectă a Simonei în fața celei care o elimina anul trecut în sferturile de finală. Și o lecție de neuitat pe care a oferit-o unei jucătoare talentate, care își păstrează viitorul luminos în tenis. z

3 așia reușit Simona Halep în meciul cu Amanda Anisimova, care a contabilizat doar unul

7 greșelineforțate doar a comis românca, în timp ce advesara a împrăștiat 32

15 lovituricâștigătoare au intrat în contul lui Halep, cu două mai puține decât ale americancei

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-0, 6-1

GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: După 55 de minute, Halep câștigă meciul și e în optimi la Roland Garros

Game Halep, 5-1: Simona este la un game de câștigarea meciului! Halep este de neoprit în aceste momente și are un joc fără greșeală

Break Halep, 4-1: Simona mai face un break! Halep a forțat la retur și Anisimova nu a avut replică! Halep este la două game-uri de victorie

Game Halep, 3-1: Simona își mărește avantajul! Și-a consolidat break-ul obținut în game-ul precedent după un joc foarte bun și continuă să domine schimburile

Break Halep, 2-1: Simona câștigă pe serviciul adversarei pentru prima dată în acest set. Halep a avut 40-0, dar Anisimova a recuperat două puncte după două ezitări ale Simonei. La 30-40, Anisimova a servit slab, iar Halep a profitat imediat și a făcut break-ul

Game Halep, 1-1: Simona egalează rapid! Grație unui serviciu bine plasat și a unor ezitări din parte Anisimovei, Halep a câștigat repede game-ul și a restabilit egalitatea

Game Anisimova, 0-1: Americanca face primul game din acest meci. Simona nu i-a mai pus probleme la retur, iar Anisimova a putut controla puncte și a putut lovi puternic

A început setul doi. Anisimova servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-0: Simona Halep a câștigat primul set fără emoții! A servit excelent în acest game, reușind un as, și a preluat conducerea la seturi

Break Halep, 5-0: Simona este de neoprit! Mai face un break după un joc perfect, cu retururi lungi și agresive. Anisimova nu reușește să găsească niciun răspuns la loviturile româncei

Game Halep, 4-0: Simona joacă excelent și domină jocul. A revenit de la 0-30, iar punctul decisiv l-a câștigat cu un backhand perfect.

Break Halep, 3-0: Simona face din nou un game perfect la retur! Halep mai face un break și avantajul crește

Game Halep, 2-0: Simona supraviețuiește unui game infernal, în care a contat foarte mult serviciul. Când a jucat cu primul serviciu, Anisimova nu a avut replică, dar americanca a fost extrem de periculoasă la retur pe al doilea serviciu. Halep a salvat cinci mingi de break și și-a mărit avantajul

Break Halep, 1-0: Simona începe perfect meciul. cu un break. Halep a returnat agresiv și a pus-o pe Anisimova în dificultate. La punctul decisiv, Amanda a făcut dublă greșeală, iar Halep a câștigat game-ul