Liga 2

RAPID - CONCORDIA 4-2. Spectacol în primul meci al etapei #6 din Liga 2! Rapid, victorie după un meci cu 6 goluri

Meciul dintre FC Rapid București și Concordia Chiajna va putea fi urmărit liveTEXT pe gsp.ro, de la ora 18:00.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 02 October 2020

Rapid s-a impus pe teren propriu, 4-2 contra Chiajnei, în primul meci din etapa a 6-a din Liga 1 și a revenit pentru moment pe locul 1.

Cu Adrian Iencsi în tribună, suspendat, și cu Vali Negru pe bancă, giulșetenii au început slab, iar echipa lui Bratu a deschis scorul în minutul 12, prin Dumitru. Giuleștenii au egalat după 20 de minute, prin tânărul Pănoiu, dar ilfovenii au dat lovitura în minutul 44, prin Herghelegiu, și au avut avantaj la pauză.

În repriza a doua, Rapid a întors scorul în 8 minute. În minutul 60, Drăghiceanu a egalat pentru formația alb-vișinie, iar golul trei a fost marcat de Goge. În minutul 90+4, atacantul Adrian Bălan, aflat la debut, marcat din penalty.

După 6 etape, Rapid e lider, cu 13 puncte, la egaltiate cu FC U Craivova 1948, care are un meci în minus. Chiajna e pe 7, cu 8 puncte.

Rapid - Concordia Chiajna 4-2

• Au marcat:  Pănoiu 31, Drăghiceanu 60, Goge 68 / M. Dumitru 13, Herghelegiu 44

Rapid - Concordia Chiajna, echipele de start

Rapid: Drăghia – Voicu, Crișan, Nastos, Goge – Lazăr, Jorza, Pănoiu - Histei, Ad.Bălan, Sefer
Rezerve: Tătaru, Mocioacă, Costin, Ilie, Fica, Drăghiceanu, Benzar, Pop, Dulca
Antrenor: Adrian Iencsi

Chiajna: Isvoranu – Borța, Vișan, A. Marc, Cherecheș – Al. Lazar, Rosado, Dumitru – Herghelegiu, Llullaku, Arnăutu
Rezerve: Lungu, Stanca, Oanea, Cîrjan, Cucu, Ciucureanu, Safsaf, Cocoș, Nsiah
Antrenor: Florin Bratu

STADION: Centrul național de fotbal Buftea
ARBITRII: Moroita Andrei (Ploieşti) / A1: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca) A2: Bojan Cosmin (Târgu Mureş)

Rapid primește vizita Concordiei în etapa a 6-a a Ligii 2, încercând să uite înfrângerea de etapa trecuta cu nou-promovata Comuna Recea, scor 2-1. Concordia Chiajna vine după partida cu Turris Turnu Măgurele, scor 3-2, un meci în care a reușit să egaleze de 2 ori și a primit golul înfrângerii în minutul 90+5.

Toate echipele sunt motivate împotriva noastă. Trebuie să ne revenim mental, asta e cel mai important. Să ne revenim și fizic. Ne gândim deja la următorul meci. Trebuie să ne urmăm programul normal de antrenamente.