FOTO „Centralul” Marcel Bîrsan a comis-o grav în Viitorul - CFR Cluj și l-a scos din sărite pe Dan Petrescu!

+6 Foto
CFR Cluj ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri în minutul 39 al partidei cu Viitorul, la scorul de 1-0 pentru adversari.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 04 octombrie 2020

În minutul 39, Bradley de Nooijer (22 de ani) a fost păcălit de o centrare venită din flancul stâng al atacului campioanei. Fundașul olandez nu s-a sincronizat în săritură și a respins mingea cu brațul drept. Prost plasat, „centralul” Marcel Bîrsan a considerat că nu a existat nicio abatere și nu a oprit jocul.

Faza a continuat cu o intervenție excelentă a lui Cojocaru la șutul trimis de Rondon.

Dan Petrescu, avertizat de Bîrsan

Dan Petrescu a protestat vehement și a fost avertizat cu un cartonaș galben de Marcel Bîrsan. Nu a fost singurul moment în care „Bursucul” a fost scos din sărite de hotărârile luate de brigada de arbitri.

O altă fază dubioasă l-a avut progragonist tot pe De Nooijer, care i-a aplicat un cot lui Costache. Bîrsan nu a dictat nimic nici în acel caz.

Bîrsan, penalty în compensație

În minutul 52, Marcel Bîrsan pare să fi dictat un penalty în compensație pentru gafa făcută în prima parte. Rondon a căzut ca secerat după un duel cu Ghiță. Reluările arată că fundașul Viitorului a lovit mingea.