Cupa Romaniei

Cupa României, turul 3. Rezultatele de miercuri + programul complet. FC U Craiova, victorie la penalty-uri

FC U Craiova 1948 merge mai departe în Cupă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 07 October 2020

Astăzi au continuat meciurile din turul 3 al Cupei României. Ultimele meciuri din în această rundă vor avea loc vineri.

FC U Craiova 1948 și Concordia Chiajna sunt cele mai importante echipe din eșalonul secund care au jucat astăzi. Oltenii s-au impus cu 2-1 în fața lui CSM Reșița, în urma unui meci decis după executarea loviturilor de departajare, în timp ce Concordia Chiajna a câștigat greu la Afumați, scor 3-2.

Rezultatele zilei de miercuri în Cupa României, turul 3

• CSA Axiopolis Sport Cernavodă – AS FC Agricola Borcea 6-3
  • ACS Mostiştea Ulmu – AFC Unirea 04 Slobozia 3-1
  • ACS Dacia Unirea Brăila – CS Făurei 4-0
  • AFC Metalul Buzău – CSM Focşani 2007 0-2
  • ACS Hușana Huși – CS Ştiinţa Miroslava 2-1
  • ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Aerostar Bacău 3-0 la masa verde (oaspeții nu au fost programați de FRF, după apariția unor cazuri de COVID-19)
  • ACS Şomuz Fălticeni – ACS Foresta Suceava 2-0
  • AS FC Pucioasa – ACS SR Municipal Braşov 1-1, (3-5 d.pen)
  • CS Afumaţi – CS Concordia Chiajna 2-3
  • CS Viitorul Dăeşti – ACS Vediţa Coloneşti M.S. 2-2 (6-5 d.pen)
  • FCU Craiova 1948 SA – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 1-1, (6-4 d.pen)
  • CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei – CSC Sânmartin 1-2
  • CS Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea 0-3 la masa verde (gazdele nu au fost programate de FRF, după apariția unor cazuri de COVID-19(

Marți, s-au jucat alte cinci partide din turul 3, în timp ce meciul Teuz Cermei – Șoimii Lipova a fost amânat ca urmare a apariției a doua cazuri de COVID-19 la gazde. Astfel că Șoimii Lipova a câștiga la „masa verede”, scor 3-0. Viitorul Șelimbar, CSM Slatina, Ghiroda, Progresul Spartac și Csikszereda au câștigat și s-au calificat în runda următoare.

Rezultatele zilei de marți în Cupa României, turul 3

• CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Şoimii Lipova 0-3 (la „masa verde”)

Joi, 8 octombrie

• ACSO Filiaşi – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu (ora 14:30)
  • Unirea Dej –  Universitatea Cluj (ora 17:30)

VIDEO Mirel Rădoi: „Să încercăm să le dăm jucătorilor ideea de a câştiga meciul în 90 de minute sau eventual în prelungiri”