Nationala

NORVEGIA - ROMÂNIA 4-0. Cât de mici am fost! Cifrele dezastrului de la Oslo » Cei mai slabi „tricolori” și cum se compară ultimele 2 meciuri din Norvegia

+16 Foto
Erling Haaland a înscris 3 goluri în Norvegia - România 4-0 // foto: Reuters

Articol de Marius Mărgărit  —  marţi, 13 octombrie 2020

Conform datelor InStat, România a fost surclasată de Norvegia la marea majoritate a indicatorilor de joc, fiind superioară doar la procentul paselor reușite, dar ale noastre au fost mai mult în propria jumătate.

Dincolo de scor, de imaginea deplorabilă, jenantă, o definiție a neputinței generale și individuale lăsate de „tricolori” în meciul cu Norvegia, cifrele fotbalului sunt și ele necruțătoare. În condițiile în care nordicii ne-au surclasat, fără să dea senzația că ar fi forțat. Și, logic, datele InStat reliefează diferența enormă dintre cele două echipe, la toate capitolele.

Pare greu de crezut, dar la Oslo, România a avut un index general, cel care evidențiază prestația echipei, de numai 228, față de 320 al gazdelor. Al nostru a fost chiar mai scăzut decât la 0-5 cu Spania, din preliminariile Euro 2020, când elevii lui Contra au avut 232. Și cu Islanda am stat mai „bine”, 236.

După dezastrul din Norvegia, Gică Hagi acuză: „Jucătorii se schimbă de pe azi pe mâine, ca vremea. Ei sunt ultimii de care trebuie să vă loviți. Nouă ne trebuie un proiect bun pentru a construi o echipă mare. Sunt prea multe schimbări la echipa națională. Uitați-vă la echipa de anul trecut din meciul cu Norvegia!”.

Comparând ultimele două întâlniri directe din Norvegia, cea din iunie 2019 (2-2) și cea de duminică (4-0), numărul schimbărilor a fost de 6, respectiv 8 în garniturile de start. La ei au apărut însă Haaland și Sorloth, care au făcut net diferența, la noi niciun jucător nou nu a reușit asta. Și anul trecut Norvegia a avut un index InStat general mai bun, 287, dar România a fost totuși mai aproape, 263.

Echipa de start a României la meciul direct din 2019: Tătărușanu - Chipciu, Săpunaru, Dr. Grigore, Toșca - P. Anton, N. Stanciu - C. Deac, Keșeru, Grozav - G. Pușcaș
Echipa de start a României la meciul de duminică: Tătărușanu - Cr. Manea, Burcă, Toșca, Bancu - Cicâldău, Al. Crețu, R. Marin - G. Iancu, G. Pușcaș, I. Hagi

Noutățile din formula de start a Norvegiei față de meciul din 2019: Norvegia: Jarstein, Strandberg, Meling, Normann, Haaland, Sorloth

Pușcaș, mai slab în 64 de minute decât Keșeru în 29

Cifrele InStat din ultimul meci Norvegia - România relevă și amănunte inedite. Haaland (20 ani) are cel mai mare indice, 485, unul imens, la mare distanță de restul coechipierilor. La noi, Pușcaș, care a fost pe teren 64 de minute, a avut 188, cel mai mic dintre toți jucătorii din ambele formații, chiar sub al lui Keșeru (198), care a jucat mult mai puțin, numai 29 de minute.

374a fost cel mai mare index InStat al unui jucător norvegian, Odegaard, față de 380 cât a avut cel mai bine plasat român, Keșeru, la remiza din 2019, 2-2

0driblinguri reușite din 3 încercări a avut I. Hagi în meciul de duminică seară, în timp ce Haaland a concretizat 5 din 7 tentative, conform datelor InStat

Eu am jucat două meciuri cu Norvegia, dar într-o repriză jucată la ei și în cele două reprize de la București am demonstrat că putem să fim altfel, că putem să jucăm de la egal la egal, chiar dacă e o echipă mai valoroasă - Cosmin Contra, fost selecționer România

VIDEO. Tot ce trebuie să știi despre România - Austria, următorul meci al „tricolorilor”