HERMANNSTADT - UTA 1-1 » Egal spectaculos la Mediaș! Cum arată clasamentul acum

+6 Foto
Hermannstadt - UTA // foto: Facebook @ FC Hermannstadt

Articol de Flavia Pavelescu  —  Sunday, 18 October 2020

Hermannstadt și UTA au remizat în meciul din etapa #7 a Ligii 1, scor 1-1, la Mediaș.

Sibienii au început mult mai bine partida de la Mediaș și au reușit să deschidă scorul în minutul 5, prin Addae, care a reluat cu capul o centrare venită din corner. După ce prima jumătate de oră a fost dominată de gazde, oaspeții și-au revenit treptat și au dominat pe finalul primei părți.

La scurt timp după startul reprizei secunde, Hermannstadt a avut o ocazie rarisimă de a-și majora avantajul. Fortes i-a pasat ideal lui Mayoral, pe care l-a lăsat singur cu portarul advers, dar spaniolul a făcut un stop groaznic, mingea sărind din el în brațele lui Iacob.

Apoi a venit rândul arădenilor de a rata incredibil. UTA a avut o ocazie imensă în minutul 56. Mingea a ajuns la picioarele lui Rus după ce Bastos a eșuat în încercarea de a o respinge, dar atacantul arădenilor a trimis mult peste poartă!

Totuși, oaspeții au egalat în cele din urmă, după ce a început să plouă serios la Mediaș, prin Ioan Hora. Atacantul de 32 de ani a înscris superb, din lovitură liberă, în minutul 75.

Hermannstadt va da piept cu FCSB etapa viitoare, în deplasare, în timp ce UTA va juca cu Chindia Târgoviște, pe teren propriu.