Stranieri

Răzvan Marin, pentru prima dată integralist la Cagliari

Răzvan Marin a fost integralist în Torino - Cagliari // foto: Twitter @ CagliariCalcio

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 18 octombrie 2020

Răzvan Marin (24 de ani) a fost integralist în Serie A, în victoria de azi a lui Cagliari pe terenul lui Torino, scor 3-2.

Meciul de pe stadionul „Olimpico” din Torino a fost primul în care mijlocașul român a bifat toate minutele la oaspeți. Marin a început ca titular toate meciurile din Serie A disputate de Cagliari de la venirea sa (1-1 cu Sassuolo, 0-2 cu Lazio și 2-5 cu Atalanta), însă de fiecare dată a fost schimbat pe parcursul reprizei secunde.

Prima victorie a sezonului pentru Cagliari

Astăzi, în schimb, Marin nu a fost printre cei 5 jucători înlocuiți de antrenorul Eusebio Di Francesco. Răzvan a contribuit la faza prin care Cagliari a construit golul 3, semnat de Giovanni Simeone, care a reușit o „dublă” astăzi. Celălalt gol al lui Cagliari a fost înscris de Joao Pedro, în timp ce pentru gazde, Andrea Belotti a reușit la rândul său o „dublă”.

După 4 etape, Cagliari ocupă locul 12 în Serie A, cu 4 puncte. Torino este penultima în clasament, cu niciun punct după 3 meciuri. Vezi clasamentul din Serie A aici.