Europa League

ȚSKA Sofia - CFR Cluj 0-2. VIDEO Dan Petrescu jubilează: „A fost o victorie mare! În campionatul românesc nu avem așa adversari”

+70 Foto
CFR Cluj a învins-o pe ȚSKA Sofia, scor 2-0, în primul meci al grupei A din Europa League. Dan Petrescu (52 de ani) spune că victoria este una mare, în fața unui adversar peste toate formațiile din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 octombrie 2020

„A fost primul meci ca antrenor în Bulgaria, împotriva unei echipe foarte, foarte bune. Ne-au dominat la început, dar am scăpat. Până la pauză, echipa mai bună a fost ȚSKA, trebuie să recunoaștem. A fost o victorie mare. Vor avea un cuvânt greu de spus la calificare, au și ei șansa lor, credeți-mă.

Ne-a pus în dificultate valoarea adversarului. În campionatul românesc nu avem așa adversari. Nu e ușor să vii la Sofia și să câștigi. Ați văzut, fanii i-au împins de la spate. Ăsta a fost motivul datorită căruia au început bine. Am spus, nu e corect că ei au avut suporteri și noi nu avem, dar asta e”, a declarat Dan Petrescu.

„La pauză le-am spus că trebie să ridicăm toți nivelul, să facem pressing sus. Cei din apărare au făcut un meci perfect după pauză. Acolo a fost cheia. Plus Ciprian Deac, care ne ajută foarte mult când bate corner sau fază fixă. E o victorie mare, credeți-mă. Când muncești și stai o oră pe teren să muncești în plus, e normal să vină rezultatele. Deac poate mai mult, n-a fost bine fizic, dar îl ajută execuțiile mereu. Tot ele ne-au adus victoriile și azi.

De obicei dădea gol Vinicius, dar Rondon, alt atlet desăvârșit, a dat gol. El merită! E un profesionist, dă randament oricând îl bagi, titular, rezervă”, a analizat Petrescu partida de astăzi.