CRAIOVA - CLINCENI 0-1. Cristiano Bergodi surprinde: „Nu e o tragedie, nu mi-a displăcut jocul nostru” + Vești bune despre Elvir Koljic

+18 Foto
Cristiano Bergodi, antrenor CS Universitatea Craiova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 23 October 2020

Cristiano Bergodi (56 de ani), antrenorul Universității Craiova, a analizat înfrângerea suferită de echipa sa, 0-1 cu Academica Clinceni

„Am creat o grămadă de ocazii. Nu sunt dezamăgit. Se putea încerca să câștigăm acest meci, dar ceea ce am făcut pe teren nu mi-a displăcut. În prima repriză au ratat Ivan, Acka, în a doua repriză Bălașa, Tudorie, Ofosu... asta este, nu trebuie să facem o tragedie. Mai devreme sau mai târziu trebuia să pierdem un meci.

Aveam frică de acest meci din punct de vedere al strategiei de joc, pentru că Academica este o echipă care se apără bine, nu a fost ușor. Am încercat să finalizăm și din centrări, și cu șut. Am avut ocazii, dacă fructificam măcar o ocazie, rezultatul putea fi altul. Dar asta s-a întâmplat, mergem înainte. Am ratat probabil mai multe ocazii în acest meci decât în mai multe meciuri înainte”, a declarat Bergodi la TV Telekom Sport.

CFR Cluj încă este favorită la câștigarea titlului în România. Face ravagii și în Europa League, este o echipă foarte bună, cu jucători experimentați. E munca jucătorilor și a antrenorului, merită

Koljic este o pierdere pentru noi, a fost un lucru negativ. Un jucător ca el nu se găsește ușor. Avem vești bune despre el. Probabil va reveni la începutul anului viitor, trebuie să vedem cât de repede își va reveni mental, nu este ușor. Operația a fost făcută bine, eu cred că îl putem avea în retur măcar pentru câteva meciuri. Plus în playoff - Cristiano Bergodi, antrenor CS Universitatea Craiova