Astra Giurgiu - Poli Iași 4-0 » Giurgiuvenii, la prima victorie din acest sezon! Cum arată clasamentul ACUM

Astra a pierdut ultimul meci jucat, 0-1 cu FC Argeș

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 24 octombrie 2020

Astra Giurgiu s-a impus în meciul disputat pe teren propriu cu Poli Iași, scor 4-0, obținând astfel prima victorie din acest sezon de Liga 1.

Primul moment important al partidei a venit în minutul 30, atunci când Francisc Cristea a văzut cartonașul roșu pentru o intrare dură asupra lui Valentin Gheorghe. Prima repriză a fost lipsită de ocazii mari, astfel că scorul la pauză a fost 0-0.

Astra s-a dezlănțuit în partea secundă, în care a punctat de 3 ori. Mai întâi prin Valerică Găman, care a reluat cu capul o centrare lui corner a lui Budescu, apoi prin Budescu, care a transformat un penalty. Golul 3 a venit din partea elvețianului Wuthrich, care a finalizat elegant din interiorul careului, în timp ce reușita care a închis tabela a venit tot din penalty, Radunovic fiind autorul golului.

La 0-0, cu 10 minute înainte ca Astra să înscrie primul gol, Valentin Gheorghe a fost eliminat, astfel că toate golurile au venit în timpul în care pe teren a fost egalitate numerică.

Astra obține astfel prima sa victorie în acest sezon de Liga 1, însă rămâne pe ultimul loc, cu 4 puncte.

Clasament Liga 1:

Astra Giurgiu - Poli Iași 4-0

Edi Iordănescu, în tribune la Astra - Poli Iași

Edi Iordănescu, antrenorul care ar putea-o prelua pe Astra în următoarele zile, a fost prezent la meciul disputat la Giurgiu. În prima parte, Iordănescu a fost surprins în timp ce oferea indicații pentru Alexandru Radu, fostul său „secund”, care o pregătește pe Astra până la numirea unui nou tehnician.

sursă foto: captură Look Sport

Astra Giurgiu - Poli Iași, echipe de start:

ASTRA (4-3-3): Lazar - D. Bruno, Graovac, Găman, Radunovic - G. Şerban, Crepulja, Stahl - V. Gheorghe, Montini, Budescu
REZERVE: Popa, De Sousa, Graur, Moise, Merloi, Wuthrich, Balaure, Canadija, Dima
ABSENȚI: A. Ioniță II, Fatai, Takayuki (indisponibili)
ANTRENOR: Alexandru Radu

POLI IAȘI (4-3-3): Bosz - Cabral, De Iriondo, Baxevanos, Buşu - F. Cristea, Onea, Passaglia - Platini, A. Cristea, Popadiuc
REZERVE: Brînză, Chacana, Assulin, Zajmovic, Atska, Talmaciu, Calcan, A. Stan
ABSENȚI: Frăsinescu, Mensah (indisponibili), Breeveld, Vanzo (accidentați), Mihalache (suspendat)
ANTRENOR: Daniel Pancu

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / Asistenți: Marinescu Vasile (Bucureşti) și Slabu Stelian (Braşov)