Stranieri

Cosmin Olăroiu, gata să cucerească și China! S-a calificat cu Jiangsu Suning în semifinalele Super Ligii din China

Cosmin Olăroiu, antrenor Jiangsu Suning

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 24 octombrie 2020

Jiangsu Suning, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu (51 de ani), s-a calificat în semifinalele playoff-ului din China, după victoria cu Chongqing Lifan, 1-0. În tur, scorul a fost 1-1.

Cosmin Olăroiu și Jiangsu Suning au pătruns în careul de ași al campionatului din China. Victoria cu Chongqing Lifan, venită grație golului înscris de Ivan Santini în minutul 8, o califică pe Jiangsu Suning în semifinalele Super Ligii Chinei, care din cauza pandemiei de COVID-19 se desfășoară sub formă de turneu cu faze eliminatorii. Jiangsu a profitat și de eliminarea lui Jiang Zhe de la oaspeți, care a văzut cartonașul roșu în minutul 56.

În semifinale, Jiangsu va da piept cu Shanghai SIPG, care a trecut în dublă manșă de Shanghai Shenhua, 0-0 și 2-1.

Numit în martie 2018 pe banca lui Jiangsu Suning, Olăroiu e în fața celei mai mari performanțe în China, după ce în primele două sezoane a terminat campionatul pe locul 5, respectiv 4. Jiangsu este calificată și în optimile Cupei Chinei.