Handbal

Bietigheim - CSM București 22-32 » „Tigroaicele”, victorie lejeră cu ultima clasată! Cum arată clasamentul ACUM

Bietigheim - CSM București, LIVE pe GSP.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 25 octombrie 2020

CSM București s-a impus în al 5-lea meci din grupa A a Ligii Campionilor, 32-22 pe terenul lui Bietigheim. O victorie fără emoții și fără Cristina Neagu, accidentată.

Partida din Germania a fost echilibrată în primele 20 de minute, ambele echipe având dificultăți în a se menține la conducerea partidei. Jocul a început să funcționeze bine pentru elevele lui Adi Vasile după minutul 25, iar CSM a reușit să se distanțeze la 4 goluri înainte de pauză.

CSM a început excelent repriza secundă și s-a distanțat la 8 goluri după doar 6 minute, însă imediat a urmat un moment delicat. Nemțoaicele s-au apropiat periculos de echipa noastră, la doar 3 goluri, moment în care Adi Vasile a cerut un time out care a schimbat fața jocului.

Cu 10 minute înainte de final, CSM avea un avantaj de 10 goluri, pe care l-a menținut până la final. Cele mai bune marcatoare din tabăra lui CSM au fost Elizabeth Omoregie și Carla Martin, ambele cu câte 7 reușite.

În următorul meci din Liga Campionilor, CSM merge în Slovenia pentru duelul cu Ljubljana, penultima clasată.

Bietigheim - CSM București 22-32

• FINAL DE MECI!
  • min. 60: CSM punctează la ultima fază și câștigă la 10 goluri.
  • min. 59: Gazdele punctează de trei ori consecutiv, iar diferența rămâne la 9 goluri.
  • min. 27: Pătrundere excelentă a lui Dembele, care înscrie pentru a duce scorul la 12-10;
  • min. 23: CSM reintră în avantaj, prin al doilea gol reușit de Omoregie în această partidă, însă Bietigheim se redresează imediat și egalează la 10, prin Lauenroth;
  • min. 20: Time-out cerut de gazde, după ce jucătoarele noastre au reintrat în avantaj;
  • min. 18: Din nou egalitate pe tabelă, 8-8;
  • min. 17: CSM se află din nou în avantaj, după golul reușit de Pintea și o serie excelentă de parade ale Jelenei Grubisic;
  • min. 15: Dembele egalează la 7 printr-un lob superb;
  • min: 12: Schulze reușește să arunce dintre două jucătoare de la CSM, iar gazdele conduc din nou;
  • min. 10: Pentru prima dată, Bietigheim s-a aflat în avantaj, însă Carmen Martin a restabilit egalitatea la următorul atac;
  • min. 6: Grubisic leagă două parade foarte bune, însă la a treia încercare gazdele înscriu;
  • min. 4: Lauenroth restabilește egalitatea, după ce Crina Pintea reușise să o aducă pe CSM în avantaj;
  • min. 3: 7 metri pentru gazde, și cartonaș galben pentru Omoregie, însă nemțoaicele ratează;