CLINCENI - SEPSI 2-0. VIDEO + FOTO Academica Clinceni, victorie importantă cu Sepsi! Elevii lui Poenaru urcă pe loc de play-off

+11 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 31 octombrie 2020

Acedemica Clinceni a câștigat meciul cu Sepsi, 2-0, în etapa a 9-a, după un meci dominat clar de elevii lui Ilie Poenaru.

Academica Clinceni - Sepsi 2-0

După victoria cu Craiova, 1-0, Academica Clinceni a mai obținut o victorie importantă, 2-0 cu Sepsi. Elevii lui Ilie Poenaru au prestat un joc excelent și au dominat meciul.

Ilfovenii au început tare, iar atacantul bulgar Tsvetelin Chunchukov, intrat în minutul 5, a deschis scorul în minutul 15. Acesta a primit o pasă excelentă, a intrat în careu și a marcat cu un șut de la 11 metri.

După ce Sepsi a ratat o ocazie importantă prin Aganovic (în minutul 20), același Chunchukov a obținut un penalty în minutul 40, dar Raul Rusescu a ratat. Românul și-a luat revanșa după două minute, când a profitat de o pasă proastă a lui Deligiannidis, către propiul portar, a preluat mingea în careu și a șutat imparabil. După pauză, Sepsi nu a putut găsi drumul către poarta adversă, iar Clinceni a ratat două ocazii prin Tănase și Chunchukov.

6 meciurifără gol primit, cele mai multe dintre toate competitoarele din Liga 1

După această victorie, Academica Clinceni a urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 13 puncte. Sepsi rămâne pe 4, cu 15 puncte.