FC Botoșani - UTA 2-3 » FOTO+VIDEO Arădenii, pe loc de play-off după thriller-ul din Moldova! Clasamentul

FC Botoșani și UTA s-au înfruntat în runda cu numărul 9 din Liga 1. Arădenii au câștigat, scor 3-2, și se clasează pe poziția a 5-a, cu 14 puncte.

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto)  —  sâmbătă, 31 octombrie 2020

Oaspeții au deschis rapid scorul. Vlad Morar modifica tabela încă din minutul 4, atacantul arădenilor fructificând o situație de unu contra unu cu portarul.

Botoșani a revenit rapid și a izbutit să întoarcă scorul, iar la pauză conducea cu 2-1. Feșnic a dictat două penalty-uri pentru moldoveni în 5 minute. Loviturile de pedeapsă au fost transformat de Keyta ('28) și Florescu ('33).

Imediat după pauză, Erico, aflad în ofsaid, a egalat pentru UTA. Cu 20 de minute înainte de final, același Morar l-a învins pe Pap cu o execuție superbă dintr-o lovitură liberă și a stabilit scorul final al meciului de pe „Municipal”, 3-2 pentru UTA.