Hermannstadt - CS Universitatea Craiova 0-1 » VIDEO + FOTO Tremurară, dar au fost salvați de căpitan! Clasamentul în Liga 1

+26 Foto
FC Hermannstadt și CS Universitatea Craiova se întâlnesc astăzi, de la ora 21:45, în runda cu numărul 9 din Liga 1.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  sâmbătă, 31 octombrie 2020

CS Universitatea Craiova s-a impus în deplasare, cu Hermannstadt, scor 1-0, și își consolidează poziția de lider în Liga 1.

CS Universitatea Craiova a depășit momentul primului eșec stagional, înregistrat runda trecută cu Clinceni. Cristiano Bergodi a fost consecvent, a efectuat doar două schimbări în echipa de start, cele provocate de accidentări, și a avut succes.

Unicul gol al partidei de la Mediaș a fost marcat de „căpitanul” Nicușor Bancu, în minutul 33, din pasa lui Dan Nistor. Gazdele au ratat șansa egalării 3 minute mai târziu, când penalty-ul lui Mayoral a fost blocat de Pigliacelli.

CS Universitatea Craiova, lider în Liga 1

CS Universitatea Craiova este prima în Liga 1, cu 24 de puncte strânse în 9 meciuri. Are un avans de 6 puncte față de FCSB și CFR Cluj, formații cu câte un joc mai puțin disputat. Hermannstadt pierde al doilea meci consecutiv și ocupă locul 11, cu 10 puncte. Locurile de play-off sunt încă accesibile, la doar 3 lungimi.