CFR Cluj - Gaz Metan 1-2 VIDEO » Surpriză uriașă în Gruia: Mediașul bate campioana în deplasare! Clasamentul

+28 Foto
Gaz Metan a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, în etapa cu numărul 9 din Liga 1.

Articol de Flavia Pavelescu  —  Sunday, 01 November 2020

Gaz Metan a învins-o în Gruia pe CFR Cluj, scor 2-1, în etapa cu numărul 9 din Liga 1.

CFR a început mai bine partida, iar Djokovic și Manea au anunțat ocazia uriașă a lui Debeljuh din minutul 13. Angajat în fața porții, croatul nu a reușit să introducă mingea în poartă din câțiva metri, având o execuție penibilă pentru pretențiile lui.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Deaconu a deschis scorul la jumătatea primului act, cu un șut din cădere plasat la colțul lung. Repriza a doua a debutat tot cu inițiativa CFR-ului. Debeljuh, marcat de Yuri, nu a nimerit cadrul porții din centrarea lui Latovlevici, aflat la debutul în tricoul „feroviarilor”.

Scenariul s-a repetat și în actul secund. Cardoso a tras de la distanță, șutul a fost deviat decisiv de Burcă, iar direcția balonului nu a fost anticipată de goalkeeper-ul Sandomierski, care nu a mai putut interveni.

Campioana a pus presiune pe final, însă nu a putut reveni pe tabelă, în ciuda reușitei lui Ciobotariu din prelungiri. Clujenii au mai marcat o dată, în minutul 68, dar s-a ridicat ofsaid (detalii, AICI).

Gaz Metan reușise o singură victorie pe terenul clujenilor, în data de 12 august 2011, scor 2-0, când antrenorul CFR-ului era chiar Jorge Costa.