FCSB - FC BOTOȘANI 4-1. VIDEO+FOTO Man și Tănase, golgeteri de titlu! FCSB e noul lider din Liga 1

+54 Foto
FCSB a învins FC Botoșani, scor 4-1

Articol de Raed Krishan (foto)  —  Saturday, 07 November 2020

FCSB a învins FC Botoșani, scor 4-1 (Man '21, '53, Fl. Tănase 51' pen., '71 / Florescu '19), și urcă pe primul loc în Liga 1, cu un golaveraj superior celor de la CS Universitatea Craiova.

FCSB s-a transformat într-o mașină de goluri în mandatul lui Toni Petrea. A marcat 28, cu 4 mai multe decât Craiova și CFR Cluj cumulat. Dennis Man și Florin Tănase au înscris și astăzi câte o „dublă” și sunt primii în clasamentul golgeterilor, cu 9 reușite. Cei doi merg cu un moral excelent la prima reprezentativă.

FCSB - Botoșani, spectacol cu Man și Tănase

Dennis Man a fost primul care a ieșit la rampă. A egalat în minutul 21, când a fost atent pe respingere, după o ratare rarisimă a lui Buș. Florin Tănase a adu-o pe FCSB în avantaj imediat după pauză, din specialitatea casei, loviturile de la 11 metri.

+54 Foto

Apărătorii lui Marius Croitoru n-au apucat să se dezmeticească. La acțiunea imediat următoare, în minutul 53, Man a driblat doi adversari și a tras pe jos, la colțul scurt, pentru 3-1. Tănase a închis show-ul cum nu se putea mai potrivit, cu o execuție magistrală din lovitură liberă, de la peste 25 de metri.

FCSB, noul lider din Liga 1

FCSB a câștigat al 5-lea meci consecutiv în Liga 1 și a egalat-o la puncte pe CS Universitatea Craiova. Ambele au 24, dar golaverajul bucureștenilor este net superior.

Clasament Liga 1:

FCSB - FC BOTOȘANI 4-1

FCSB - FC Botoșani, echipe de start

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Briceag - Olaru, Ad. Șut, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, Moruțan
Rezerve: Straton, Panțîru, Bg. Simion, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Oaidă, Oc: Popescu, G. Enache
Antrenor: Toni Petrea

FC Botoșani: Hankic - Patache, Șeroni, Haruț, Țigănașu - Ed. Florescu, J. Rodriguz, Holzmann - M. Roman I, Toutouh, Caia
Rezerve: Ed. Pap, Plămadă, Papa, Tîrcoveanu, Târșă, Babunski, Melinte, Chalkidakis, S. Camara
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) // Asistenți: Şovre Octavian (Satu Mare) și Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti)