Stranieri

FOTO Marius Șumudică, victorie mare împotriva lui Beșiktaș! Maxim și Toșca au fost titulari

+12 Foto
Gaziantep, formație antrenată de Marius Șumudică, a învins-o pe Beșiktaș, scor 3-1, în runda cu numărul 8 a Superligii din Turcia.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 06 noiembrie 2020

Marius Șumudică i-a trimis din primul minut pe teren pe internaționalii români Alexandru Maxim și Alin Toșca. Prima reușită a lui Gaziantep a venit în minutul 44 și a fost semnată de starul Kevin Mirallas (33 de ani). Fostul mijlocaș al lui Everton se află la prima reușită de la transferul în Turcia. Misiunea lui Șumudică părea să se fi ușurat în minutul 55, când portarul Destanoglu a văzut cartonașul roșu pentru un fault cu talpa sus, din postură de ultim apărător.

Gaziantep a fost însă surprinsă în minutul 61, când Larin a trimis la firul ierbii, din 10 metri, și l-a prins pe picior greșit pe Guvenc. Șumudică a sunat mobilizarea, iar Demir l-a readus în avantaj în minutul 63, cu un șut din cădere. Rezultatul final a fost stablit în al 8-lea minut de prelungire, când Ozer a trimis din voleu, la colțul lung, o centrare venită de la Vural.

Șumudică, neînvins de 7 meciuri

Gaziantep e neînvinsă de 7 meciuri și urcă pe locul 7 în Turcia, cu 11 puncte, la fel ca ocupanta locului 4. Beșiktaș e pe 9, cu 10 puncte.