FOTO Horia Mladinovici, eroare gravă în startul partidei de la Pitești! Arbitrul le-a refuzat un penalty clar celor de la CFR

+3 Foto
Faza faultului asupra lui Păun

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 08 noiembrie 2020

O eroare gravă de arbitraj în defavoarea lui CFR Cluj a avut loc în primele minute ale partidei cu FC Argeș.

În minutul 4 al meciului de la Pitești, Păun a fost doborât în careul advers de Mihai Leca, fundașul central al gazdelor. „Centralul” Horia Mladinovici a rămas impasibil și a decis să nu acorde penalty pentru oaspeți, în ciuda protestelor lui Păun.

Reluările TV au arătat că Păun a fost agățat de stoperul piteștenilor, astfel că Mladinovici, poziționat excelent, ar fi trebuit să arate spre punctul cu var.

Rămâne de văzut cum va reacționa conducerea campioanei după această nouă greșeală împotriva lui CFR. Ardelenii au criticat dur abitrajul în etapa precedentă, după ce un gol le-a fost anulat eronat în înfrângerea cu Gaz Metan, scor 1-2. Oficialii campioanei au fost atât de supărați încât au amenințat că nu se vor prezenta la meciul de astăzi, însă spiritele s-au calmat în zilele premergătoare partidei.