Nationala

ROMÂNIA - BELARUS 5-3. ANALIZĂ GSP: Cum s-au descurcat noutățile lui Mirel Rădoi! Cine s-a remarcat la debut și cine a fost anonim

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 11 November 2020

România s-a impus în amicalul cu Belarus, 5-3, după un meci în care „tricolorii” au avut evoluții diferite în cele două reprize.

• Mirel Rădoi pregătește meciurile decisive din Nations League, contra Norvegiei și Irlandei de Nord. „Tricolorii” încă au șanse matematice să urce o poziție în grupă, până pe locul 2. Pentru asta trebuie să câștige ambele partide rămase și să profite de jocul rezultatelor.
  • Programul naționalei în luna noiembrie:
    15 noiembrie: România – Norvegia (Liga Națiunilor) – 21:45, “Arena Națională” București, Pro TV
    18 noiembrie: Irlanda de Nord – România (Liga Națiunilor) – 21:45, Windsor Park Belfast, Pro TV

Pentru acest meci, selecționerul Mirel Rădoi a mizat pe mai mult jucători care au debutat la echipa națională sau care nu au mai jucat de mult timp, iar o parte din aceștia au avut evoluții promițătoare.

Cum s-au descurcat noutățile lui Rădoi

David Lazar: portarul aflat la debut a avut o primă repriză liniștită. A luat trei goluri, dar niciunul nu a fost din vina lui. A apărat un penalty în minutul 82

Bogdan Mitrea: fundașul de 33 de ani a jucat bine în prima repriză. A marcat în minutul 11, dar în repriza a doua a gafat la golul doi al bielorușilor, după ce a fost depășit de o pasă în adâncime, și a făcut un penalty

Vali Crețu: intrat în minutul 70 și aflat la debut, fundașul dreapta nu s-a evidențiat cu nimic

Cristi Ganea: Rechemat la lot de Rădoi, s-a achitat bine de sarcinile defensive și a fost o prezență activă în atac. A centrat foarte bine în careu la golul lui Pușcaș

Dennis Man: S-a zbătut mult, a driblat și a încercat să surprindă defensiva adversară, însă nu a avut realizări notabile în atac

Florin Tănase: Nu a avut mult succes pe faza ofensivă. Implicat la golul de 5-0, după ce șutul său a fost respins greșit de portarul Chichkan, iar Nedelcearu a trimis-o în poartă

Alex Băluță: A intrat în minutul 57, dar nu s-a remarcat cu nimic

Eric Bicfalvi: A jucat 20 de minute și a avut o ocazie importantă pe final, când a tras bine de la 16 metri, dar mingea s-a dus puțin peste poartă. A luat un galben la două minute după ce a intrat pe teren

Eu am fost mulțumit de toți jucătorii. S-au descurcat bine
- Mirel Rădoi

VIDEO Nicolae Dică, despre schimbările de la națională: „Avem o altă filozofie, să atacăm!”