Nationala

ROMÂNIA - BELARUS 5-3. NOTE GSP » Man și Tănase, printre cei mai slabi + Cum s-au descurcat debutanții

+39 Foto
George Pușcaș a obținut un penalty în România - Belarus, transformat de Răzvan Marin

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 12 noiembrie 2020

România s-a impus cu 5-3 la Ploiești, în fața reprezentativei Belarusului, într-un meci cu două reprize total diferite.

• Programul naționalei în luna noiembrie:
    15 noiembrie: România – Norvegia (Liga Națiunilor) – 21:45, “Arena Națională” București, Pro TV
    18 noiembrie: Irlanda de Nord – România (Liga Națiunilor) – 21:45, Windsor Park Belfast, Pro TV

„Tricolorii” au avut o primă parte de vis, în care au înscris de 4 ori, prin debutantul Bogdan Mitrea, căpitanul Răzvan Marin, din penalty, George Pușcaș și Ionuț Nedelcearu. A doua repriză a început bine pentru selecționata lui Rădoi, care a dus scorul la 5-0 prin același Nedelcearu, însă a urmat o dominare categorică a oaspeților, care a avut urmări serioase pe tabelă.

România - Belarus 5-3 » Note GSP

Răzvan Marin, în premieră căpitan la echipa națională, a fost cel mai bun din tabăra României. A fost notat cu 8 în Gazeta de astăzi, cel mai mare calificativ acordat „tricolorilor”.

Cea mai mică notă din echipa României a fost 4, primită de Iulian Cristea, introdus la pauză. Apoi, nu mai puțin de 9 jucători au primit nota 5! Este vorba despre debutanții Mitrea și Vali Crețu, Mogoș, Bicfalvi, Alex Băluță, Alibec, Man, Florin Tănase și Maxim. Al treilea debutant, portarul David Lazar, a fost notat cu 7. El a apărat un penalty, la scorul de 5-2, și a mai avut câteva intervenții bune.

7este nota primită de selecționerul Mirel Rădoi

3a fost cea mai mică notă primită de jucătorii lui Belarus. Le-a fost atribuită portarului Cicikan și atacantului Laptev. Cei mai buni au fost Klimovici, Bahar, Skaviș și Kendiș, toți cu 6

FOTO. Cele mai tari imagini din România - Belarus 5-3

VIDEO. Mirel Rădoi: „Nu mi-am dat seama, am crezut că Belarus joacă în 6 oameni”