Nationala

ROMÂNIA U21 - DANEMARCA U21. Danezii au deschis scorul după un penalty văzut doar de „centralul” georgian!

+72 Foto
Alexandru Pașcanu a comis faultul care a dus la penalty-ul danezilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 17 noiembrie 2020

Danemarca U21 a deschis scorul în meciul cu echipa de tineret a României după un penalty inexistent.

În minutul 49 al meciului de pe stadionul „Ilie Oană”, la scorul de 0-0, nou-intratul Mohammed Daramy a fost doborât în afara careului de 16 metri de către Alexandru Pașcanu, însă „centralul” Georgi Vadacikoria a arătat spre punctul cu var!

Eroare imensă a arbitrului georgian, care a dus la deschiderea scorului. Nikolai Laursen a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă.

La doar 8 minute distanță de la acea fază, arbitrul i-a acordat cartonașul roșu lui Hausner, fundașul central al danezilor, pentru un presupus fault asupra lui Alexandru Mățan. Cartonaș roșu acordat ușor de către Vadacikoria, parcă în compensație pentru penalty-ul acordat eronat oaspeților.