Atletico Madrid - Barcelona 1-0, VIDEO » Victorie istorică pentru Simeone în La Liga, iar criza catalanilor continuă!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 21 noiembrie 2020

Atletico Madrid a învins-o pe Barcelona, 1-0, în capul de afiș al rundei #10 din La Liga.

Atletico a avut prima ocazie a meciului. Llorente a țintit bara transversală în minutul 12. Gazdele au punctat chiar în prelungirile primului act. Ter Stegen a ieșit aproximativ 30 de metri din poartă la un contraatac al formației din Madrid. Carrasco l-a driblat cu ușurință și a marcat cu poarta goală.

Cu 6 minute înainte, Messi nu reușea să-l învingă din câțiva metri pe Oblak.

Ca seara să fie complet ratată pentru trupa lui Ronald Koeman, catalanii l-au pierdut pe Gerard Pique în minutul 60, ieșind accidentat după un duel cu Angel Correa.

După acest rezultat, Barcelona este pe 10 în La Liga, cu 11 puncte acumulate în 8 partide. Atletico a urcat pe locul doi, fiind singura echipă neînvinsă din campionat.

Diego Simeone este la prima victorie în campionat ca antrenor al lui Atletico împotriva Barcelonei. Până sâmbătă, argentinianul jucase de 17 ori contra grupării blaugrana - 11 înfrângeri și 6 egaluri.

3 goluria marcat Messi în deplasare în ultimele 15 meciuri, 1 cu Mallorca și 2 cu Alaves

14 februarie 2010era data ultimei victorii a lui Atletico în fața Barcelonei, înainte de meciul de azi