FOTO Fază controversată în Botoșani - Craiova: oltenii, iertați de un penalty?

+3 Foto
Capturi Telekom Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 21 November 2020

În prima repriză a meciului Botoșani - Craiova, la scorul de 0-0, a existat o fază controversată în careul oltenilor.

La un duel dintre Hamidou Keyta și Ovidiu Bic, ambii fotbaliști au căzut pe gazon, în urma unui contact între cei doi. Pe imagini nu se vede clar cine inițiază lupta pentru minge.

Arbitrul Bogdan Dumitrache nu a dictat lovitură de la 11 metri, deși jucătorul francez al lui Botoșani a cerut schimbare câteva zeci de secunde mai târziu, accidentându-se în duelul cu Bic.

Botoșani - Craiova. Emoții cu Istvan Kovacs

Istvan Kovacs, 36 de ani, trebuia să fie la centru în partida Botoșani - Craiova, dar a fost înlocuit cu rezerva Bogdan Dumitrache, după ce arbitrul din Carei a aflat că are coronavirus, chiar la stadion.

Surse de la gruparea moldavă, confirmate de GSP, spun că Istvan Kovacs s-a dus la meci, a fost la ședința tehnică, a ieșit la încălzire, dar când s-a întors și mai erau 10 minute până la start a primit pe telefon rezultatul testului COVID-19, care era pozitiv. Testul fusese efectuat de UEFA, întrucât Kovacs urma să arbitreze în cupele europene săptămâna viitoare.