Stranieri

Rangers defilează, însă Ianis Hagi a pierdut echipa! Situație îngrijorătoare pentru Hagi jr.

Ianis Hagi, anunțat titular în Rangers - Aberdeen // foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 22 noiembrie 2020

Rangers a obținut o nouă victorie categorică în campionatul Scoției, scor 4-0 cu Aberdeen, dar Ianis Hagi (22 de ani) a fost din nou pe banca de rezerve. Internaționalul pare că a pierdut încrederea lui Gerrard și traversează cea mai acută criză de la venirea în Scoția.

• Rangers ocupă primul loc în Scoția, având un avans de 11 puncte față de Celtic, care are două meciuri în minus;
  • Pentru al patrulea meci la rând, Ianis Hagi a început ca rezervă!

După 8-0 cu Hamilton, a venit 4-0 cu Aberdeen. Trupa lui Steven Gerrard defilează în Scoția, cu sau fără Ianis Hagi. Mijlocașul român a fost introdus pe teren în minutul 74, la scorul de 4-0 pentru Rangers.

A fost aproape de gol în minutul 82, când un șut de la marginea careului de 16 metri a trecut nu mult pe lângă poartă, după ce un fundaș al lui Aberdeen l-a deviat. Apoi a oferit o pasă foarte bună în careu, însă un coechipier de-ai săi a ratat dintr-o poziție excelentă.

Kent, Roofe, Arfield și Tavernier, din penalty, au marcat golurile gazdelor. Ianis rămâne cu un gol și 8 pase decisive în acest sezon, în 17 meciuri.

Rangers - Aberdeen 4-0

• Au marcat: Kent '15, Roofe '29, Arfield '50, Tavernier '53

Rangers - Aberdeen, echipe de start:

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Jack, Aribo, Arfield - Kent, Roofe, Morelos
Rezerve: McLaughlin, Bassey, Helander, Hagi, Davis, Kamara, Barker, Defoe, Itten
Antrenor: Steven Gerrard

Aberdeen: Lewis - Logan, Hoban, Considine, Leigh, Ojo, Hedges, Taylor, Cosgrove, Edmondson, Kennedy
Rezerve: Woods, Devlin, Main, Hernandez, Campbel, Gallagher, Ngwenya, Ramsay, Duncan
Antrenor: Derek McInnes