Napoli - AC Milan 1-3 » Ibrahimovic, one-man show pe San Paolo! Zlatan își duce echipa înapoi pe locul 1

+11 Foto
AC Milan a învins-o pe Napoli în deplasare, scor 3-1​​​​​​​, în capul de afiș al rundei cu numărul 8 din Serie A.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 22 November 2020

AC Milan nu i-a dat nicio șansă în deplasare lui Napoli, 3-1, cu un Zlatan Ibrahimovic din nou strălucitor la 39 de ani.

Ibrahimovic a făcut spectacol și cu Napoli. În minutul 20, a marcat cu capul, superb, de la 12 metri. În repriza a doua ('54), Zlatan a fost găsit în fața porții de Rebic și a majorat diferența pentru liderul din Serie A.

11 goluriîn 10 meciuri a reușit Ibrahimovic pentru AC Milan în acest sezon

Gazdele au dat semne de viață în minutul 63, când Mertens reușea să reducă din diferență, însă al doilea cartonaș galben primit de Bakayoko două minute mai târziu a fost determinant în evoluția jocului.

Scorul final a fost stabilit în prelungiri de norvegianul Jens Hauge.

În urma acestui succes, AC Milan a revenit pe primul loc al clasamentului, având două puncte mai mult decât Sassuolo, ocupanta poziției a doua. Napoli este pe 6.

FINAL » Napoli - AC Milan 1-3

• Au marcat: Mertens 63 / Ibrahimovic 21, 54, Hauge 90+5

Napoli - AC Milan. Echipele de start

Napoli (4-2-3-1): Meret - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui - Ruiz, Bakayoko - Lozanu, Politano, Insigne - Mertens
Rezerve: Contini, Ospina, Demme, Ghoulam, Llorente, Lobotka, Maksimovic, Malcuit, Petagna, Zielinski
Antrenor: Gennaro Gattuso

AC Milan (4-2-3-1): G. Donnarumma - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Bennacer, Kessie - Saelemaekers, Calhanoglu, Rebic - Ibrahimovic
Rezerve: A. Donnarumma, C. Tătărușanu, Colombo, Conti, Castillejo, Dalot, Diaz, Duarte, Gabbia, Hauge, Krunic, Tonali
Antrenor: Stefano Pioli