VIDEO. Chindia - Sepsi 1-2 » Covăsnenii întorc scorul pe final și urcă pe 4 în Liga 1!

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o pe Chindia, scor 2-1, în primul meci al zilei din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 23 noiembrie 2020

Sepsi a avut prima ocazie de a deschide scorul în minutul 29. Petrila a luat o acțiune pe cont propriu la marginea careului, însă șutul său s-a oprit în brațele lui Aioani

10 minute mai târziu, Chindia reușea să deschidă scorul. Denis Dumitrașcu a profitat de gafa lui Tincu și a punctat cu o execuție spectaculoasă de la 18 metri.

Ritmul confruntării nu a mai comportat acțiuni periculoase, iar avantajul trupei lui Săndoi a durat până în minutul 69, cand Aganovic - intrat pe teren de câteva minute - l-a fixat pe Aioani. Pasă de la Safranko, sut plasat din marginea careului. În cele din urmă, toate punctele s-au dus spre Sf. Gheorghe, grație golului decisiv înscris de Anass Achahbar.

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe 4 în Liga 1, depășindu-le pe Clinceni și UTA. Chindia ocupă poziția a 8-a.