Europa League

FOTO+VIDEO. CFR Cluj - ȚSKA Sofia 0-0 » Campioana, o decepție și după plecarea lui Petrescu! Clasamentul grupei

+29 Foto
CFR Cluj a remizat cu ȚSKA Sofia, scor 0-0

Articol de Raed Krishan (foto)  —  joi, 03 decembrie 2020

CFR Cluj a remizat cu ȚSKA Sofia, scor 0-0, după un nou joc dezamăgitor al campioanei. „Feroviarii” au nevoie de o victorie joia viitoare, cu Young Boys, pentru a se califica în „16”-imile Europa League.

Chiar dacă era deja eliminată din competiție, ȚSKA a controlat meciul, CFR mulțumindu-se în general cu acțiuni pe contraatac. Care au funcționat. Dovadă că „feroviarii” au avut două ocazii importante în primul act: golul turcesc semnat de Pereira în debutul partidei și ratarea lui Debeljuh, croatul fiind blocat de portarul Busatto într-o situație de unu contra unu.

Călcâiul pretențios încercat de Antov în prima repriză a fost o atenționare că bulgarii pot fi periculoși. Iar în minutul 69, Sowe a fost foarte aproape de gol. Execuția fotbalistului gambian a fost deviată în ultimul moment de Burcă

Chipciu și-a lăsat echipa în 10 oameni din minutul 85. Mijlocașul a simulat un duel în careu cu Evtimov pentru a obține penalty, iar „centralul” Amaury Delerue i-a acordat al doilea cartonaș galben. Pe final, bulgarii puteau da lovitura, însă norocul a fost de partea ardelenilor.

Având în vedere că Young Boys a pierdut meciul de la Roma, 1-3, ecuația calificării s-a simplicat pentru CFR. Victorie în Elveția joia viitoare = primăvară europeană!

Clasament Grupa A Europa League:

FINAL » CFR Cluj - ȚSKA Sofia 0-0

• Final în Gruia: 0-0
  • min. 85: Chipciu este eliminat, după ce vede al doilea cartonaș galben. Arbitrul Delerue a considerat că fotbalistul nostru a simulat un duel în careu cu Evtimov pentru a obține penalty
  • min. 77: Ocazie ȚSKA. Vion îl vede bine pe 6 metri pe Sowe, dar gambianul reia modest cu capul.

CFR Cluj - ȚSKA Sofia, echipe de start

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean - Susic, Manea, Burcă, Camora - Chipciu, Djokovic, Păun - Rondon, Debeljuh, Pereira
Rezerve: Sandomierski, Deac, Ciobotariu, Latovlevici, Haiduc, Vojtus, Itu, Joca, Carnat
Antrenor: Valeriu Bordeanu

CSKA Sofia: Busatto - Antov, Mattheij, Zanev - Vion, Youga, Geferson, Carey - Sankhare - Sowe, Yomov
Rezerve: Iliev, Evtimov, Henrique, Beltrame, Keita, Penaranda, Mazikou, Turitsov, Tiago Rodrigues, Ahmedov, Galabov
Antrenor: Bruno Akrapovic

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu" (Cluj)
Arbitru: Amaury Delerue (Franța)

570.000 de euroeste bonusul de la UEFA pentru orice victorie în grupele UEL și 190.000 € pentru un egal