Handbal

FOTO Cristina Neagu, hărțuită în prima repriză a meciului România - Polonia! Imaginea incredibilă care arată de ce nu a dat randament

+17 Foto
În momentul unei aruncări, Neagu este lovitură cu pumnul în figură de Aleksandra Rosiak. FOTO: Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 05 December 2020

Cristina Neagu (32 de ani) a marcat 4 goluri în prima repriză a partidei România - Polonia, scor final 28-24, decisivă pentru calificarea în grupele principale de la Campionatul European de handbal feminin.

România demonstrează încă o dată că este dependentă de Cristina Neagu. Interul stânga nu a avut cea mai strălucită prestație în prima parte. A marcat primul gol abia în minutul 17 și a încheiat cu doar 4 reușite, două dintre ele venind din aruncări de la 7 metri.

Cristina Neagu, tratament special în România - Polonia

Polonezele au făcut un marcaj strâns la Cristina Neagu. Au existat secvențe în care cea mai bună marcatoare din istoria Campionatelor Europene a fost ținută om la om. Agresivitatea apărătoarelor a fost surprinsă pe fotograful Petter Arvidson. În momentul unei aruncări, Neagu este lovitură cu pumnul în figură de Aleksandra Rosiak.

4. Polonia246-630

VIDEO. Oana Manea despre șansele României la Euro: „Visul Cristinei Neague e să ia o medalie de aur cu România”