Stranieri

Ross County - Rangers 0-4 » Ianis Hagi, din nou rezervă. Românul, introdus abia pe final de Steven Gerrard

Ross County - Rangers, liveSCORE pe GSP.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 06 December 2020

Rangers a reușit o nouă victorie categorică în Scoția, 4-0 pe terenul celor de la Ross County. Ianis Hagi (22 de ani) a început meciul ca rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 75.

• Ianis Hagi a început ca rezervă ultimele 4 meciuri de campionat ale lui Rangers, fiind introdus pe teren în minutul 75;
  • Mijlocașul român a fost titular ultima dată în campionatul Scoției cu Livingston (2-0), pe 25 octombrie.

Ianis Hagi a pierdut locul de titular în echipa lui Steven Gerrard. Pentru a patra etapă de campionat la rând, mijlocașul român a început pe banca de rezerve. Fără el, Rangers a înscris de 3 ori: o dată în prima parte, prin Roofe, iar de două ori în repriza a doua, prin Tavernier (minutul 56) și Morris (autogol, 72).

Ianis Hagi, introdus pe final în Ross County - Rangers

La 3 minute după autogol, Ianis Hagi a fost aruncat în luptă, iar până la final echipa sa a mai punctat o dată, prin Defoe, dar Ianis nu a reușit să contribuie decisiv la reușita englezului.

8 pase de golare Ianis Hagi în acest sezon în toate competițiile, în 19 meciuri. A și marcat un gol

Românul a fost aproape de gol în minutul 80, când a executat bine o lovitură liberă de la distanță, însă șutul său a fost parat de portarul gazdelor.

Rangers se distanțează la 14 puncte de Celtic în fruntea clasamentului din Scoția. Rivala din Glasgow are 3 meciuri în minus încă, urmând să joace astăzi, cu St. Johnstone.

FINAL » Ross County - Rangers 0-4

• Au marcat: Roofe 28, Tavernier 56, Morris 72 (autogol), Defoe 90

Ross County - Rangers, echipe de start:

Ross County: Laidlaw - Morris, Gardyne, Vigurs, Watson, Iacovitti, Tillson, Paton, Dolandson, Stewart, Reid
Rezerve: Randall, McKay, Hylton, Charles-Cook, Wright, Williamson, Doohan
Antrenor: Stuart Kettlewell

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun, Bassey - Kamara, Davis, Aribo - Kent, Roofe, Morelos
Rezerve: McLaughlin, Barisic, Patterson, Hagi, Zungu, Barker, Arfield, Defoe, Itten
Antrenor: Steven Gerrard