Astra - Chindia 0-0. 90 de minute de chin la Giurgiu » Neagoe și Săndoi, remiză fără „artificii”

Astra Giurgiu - Chindia Târgoviște, LIVE pe GSP.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 07 decembrie 2020

Astra și Chindia Târgoviște au încheiat la egalitate, scor 0-0, penultima partidă a etapei a 12-a din Liga 1. A fost unul dintre cele mai puțin atractive meciuri ale sezonului, cele două echipe anihiându-se perfect în frigul pătrunzător de la Giurgiu.

Astra n-a reușit să desfacă apărarea Chindiei, cea care, surprinzător, este una dintre cele mai solide din acest sezon. Trupa lui Emil Săndoi avea doar nouă goluri primite pe durata întregului sezon, iar statistica a rămas nemodificată și după partida de la Giurgiu.

Astra a avut cele mai importante ocazii ale partidei, însă „astralii” n-au găsit suficientă inspirație la finalizare. Cea mai mare ocazie a partidei a venit în minutul 45, când Risto Radunovic, fotbalistul acontat de FCSB, n-a putut împinge mingea în poartă dintr-o poziție ideală. Oaspeții au contracarat spre finalul partidei, însă șutul în forță al lui Yameogo a ocolit de puțin spațiul porții lui Lazar.

Astra continuă să sufere în Liga 1

Formația lui Eugen Neagoe continuă să aibă un sezon mediocru, însă punctul obținut astăzi o ajută să scape de ultimul loc. Giurgiuvenii au urcat pe locul 15 și au făcut rocada cu FC Argeș. De partea cealaltă, Chindia Târgoviște a urcat o poziție, situându-se acum pe locul 8, cu 15 puncte.

Astra - Chindia 0-0

Astra - Chindia: echipele de start

Astra (4-4-2): D. Lazar - Sousa, Dima, Graovac, Radunovic - Merloi, Crepulja, Canadija, V. Gheorghe - Azulay, Budescu
Rezerve: M. Popa, Găman, A. Stahl, Wuthrich, Balaure, D. Bruno, M. Montini, R. Riza
Antrenor: Eugen Neagoe

Chindia (4-2-3-1): Aioani - Martac, Pițian, Iacob, Căpușă - Dulca, Rață - C. Neguț, Cherchez, Dumitrașcu - D. Florea
Rezerve: R. Pop, A. Șerban, A. Negrea, T. Diaz, C. Atanase, F. Yameogo, M. Costea, Berisha, C. Dinu
Antrenor: Emil Săndoi