FC BOTOȘANI - ASTRA 1-1. VIDEO+FOTO Egal în primul meci al etapei! Ambele goluri au fost marcate în repriza a doua

+24 Foto
FC BOTOȘANI - ASTRA 1-1

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto)  —  Friday, 11 December 2020

FC Botoșani și Astra s-au anihilat reciproc și au terminat la egalitate, 1-1, în primul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

Prima repriză a fost un duel între jucătorii de la FC Botoșani și portarul Astrei, David Lazar, care a avut mai multe intervenții salvatoare. Rodriguez (17), Keyta (20) și Al Mawas (30) au fost blocați pe rând de goalkeeper-ul giurgiuvenilor, iar scorul la pauză a fost 0-0.

În repriza secundă, Astra a deschis scorul. Intrat de câteva secunde pe teren, Mattia Montini a marcat cu o lovitură de cap în minutul 55, după un corner al lui Budescu. După încă o ratare a lui Keyta, moldovenii au egalat în minutul 68.

+24 Foto

Al Mawas a centrat în careu, iar mingea a fost blocată cu mâna de Dima. Arbitrul Iulian Călin a dictat penalty, iar Keyta a transformat fără emoții în minutul 68. Până la final, echipa lui Croitoru a dominat jocul și a mai ratat o ocazie mare prin Keyta, dar meciul s-a terminat la egalitate.