DINAMO - POLI IAȘI 4-1. VIDEO + FOTO Dinamo, la cel mai bun meci din acest sezon! „Câinii” câștigă clar și ajung la trei victorii la rând în Liga 1

+34 Foto

Articol de Cristi Preda (foto)  —  vineri, 11 decembrie 2020

Dinamo a făcut cel mai bun meci din acest sezon și s-a impus în fața lui Poli Iași, 4-1, într-un meci din etapa a 13-a din Liga 1, ajungând la trei victorii la rând.

Elevii lui Daniel Pancu au început foarte bine meciul și au deschis scorul în minutul 4. Platini a avut o cursă de 30 metri și a marcat cu un șut bine plasat, de la 20 de metri, profitând de apatia fundașilor dinamoviști.

„Câinii” au egalat rapid, în minutul 16. După ce Borcea a fost faultat în careu, arbitrul Horațiu Feșnic a dictat penalty, iar Deian Sorescu a transformat fără emoții și a stabilit scorul primei reprize.

+34 Foto

Dinamo, recital după pauză

După pauză, ieșenii au ratat o dublă ocazie. Platini a șutat în bară, iar Andrei Cristea a alunecat în momentul în care se pregătea să reia către poartă goală. După această ratare, jucătorii lui Dinamo au dominat clar meciul.

Adam Nemec a făcut 2-1 în minutul 57, marcând cu capul de la 11 metri, după o centrare perfectă a lui Sorescu. Dinamo s-a desprins în minutul 77, când Anton a marcat cu un șut superb, de la 35 de metri. În minutul 86, Gueye a înscris din patru metri, după o centrare a lui Sorescu.

În prelungiri, Poli a ratat un penalty prin Vanzo, șutul său fiind apărat de dinamovistul Mejias.