VIDEO. Chindia - Viitorul 1-1 » Gazdele au ratat incredibil pe final! Clasamentul actualizat

Chindia Târgoviște a remizat cu Viitorul Constanța, scor 0-0, la debutul lui Mircea Rednic pe banca dobrogenilor. FOTO: facebook.com/chindiaoficial

Articol de Flavia Pavelescu  —  sâmbătă, 12 decembrie 2020

Chindia Târgoviște a remizat cu Viitorul Constanța, scor 1-1, la debutul lui Mircea Rednic pe banca dobrogenilor.

Viitorul a deschis scorul în minutul 14. Gabi Iancu, găsit excelent în careu de Dussaut, a pus latul din 12 metri, iar șutul „decarului” a fost deviat de Martac, suficient de mult pentru ca Aioani să nu mai poată interveni.

Echipa lui Mircea Rednic a terminat în „10” prima repriză. Valentin Cojocaru, ieșit mult din poartă, l-a faultat pe Daniel Popa, după ce atacantul Chindiei trecuse ușor de el (detalii, AICI).

Chindia a forțat egalarea în partea a doua, iar Florea egala la 1 în minutul 63: șut din careu, în forță, la capătul unei acțiuni în care apărarea Viitorului a acuzat din plin inferioritatea numerică.

Gazdele au fost extrem de aproape de victorie în minutul 88. Martac, din câțiva metri, a nimerit transversala, deși Căbuz - intrat pe teren după eliminarea lui Cojocaru - era întins pe gazon și nu mai conta în ecuația fazei.

Clasament Liga 1:

FINAL » Chindia - Viitorul 1-1

Chindia - Viitorul: echipe de start

CHINDIA: Aioani - Martac, Pițian, Fomba, C. Dinu - Neguț, Rață, Dumitrașcu, Atanase - D. Popa, Florea
REZERVE: Moldovan, Cherchez, M. Costea, Yameogo, Negrea, Berisha, Șerban
ANTRENOR: Emil Săndoi

VIITORUL: Cojocaru - Dussaut, Ghiță, Dobosavlevici, De Nooijer - Artean, Ciobanu - Matei, Iancu, Mățan - Luckassen
REZERVE: Căbuz, Satue, Benzar, Grameni, Pitu, Mladen, Fernandes, Arrospide, A. Stoian
ANTRENOR: Mircea Rednic

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / Asistenți: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) și Vodă Alexandru (Alba Iulia)