Handbal

FOTO Poarta Olandei, apărată de una dintre cele mai frumoase jucătoare de la turneul final

+13 Foto
Tess Wester, portar Olanda // foto: Instagram @ tessiewester

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 15 decembrie 2020

Echipa națională de handbal feminin a României a fost zdrobită azi de Olanda la Campionatul European din Danemarca, scor 24-35. Campioana mondială en-titre se poate lăuda cu una dintre cele mai frumoase handbaliste din circuit: Tess Wester, în vârstă de 27 de ani.

Poarta Olandei, ultima adversară a României de la acest Campionat European, a fost apărată de spectaculoasa Tess Wester. Portărița de la Odense este una dintre cele mai atrăgătoare jucătoare de la turneul final din Danemarca.

Spre deosebire de multe dintre colegele sale, care au avut prestații sub așteptări de-a lungul turneului, Tess evoluează la un nivel foarte ridicat în Danemarca. Și-a salvat echipa în numeroase rânduri la ultimul meci, victoria cu Germania, scor 28-27.

Deși a câștigat, Olanda nu mai are șanse la semifinale, însă Tess cunoaște deja gustul succesului - a cucerit 5 medalii la Campionatele Mondiale și Europene în ultimii 5 ani, alături de reprezentativa batavă.

Tess Wester evoluează la Odense din anul 2018. A mai jucat pentru Bietigheim, Oldenburg, Emmen și VOC Amsterdam.