Ante Puljic a comis-o și cu CFR Cluj » Contraperformanță greu de egalat în Liga 1: 4 penalty-uri provocate în 14 etape

+49 Foto
Ante Puljic (33 de ani) a comis un penalty în finalul primei reprize din Dinamo - CFR Cluj, la scorul de 0-1. Fundașul croat are cele mai mai multe greșeli de acest gen din Liga 1.

Articol de Liviu Manolache  —  joi, 17 decembrie 2020

În minutul 43 al disputei din Ștefan cel Mare, Puljic a avut o intervenție complet ratată asupra lui Debeljuh. Fundașul croat a intrat prin alunecare, din lateral. Nu a reușit să atingă mingea, forfecând în schimb piciorul drept al adversarului. Marius Avram nu a stat pe gânduri și a dictat penalty, unul transformat cu multă siguranță de Păun.

Puljic nu a mai prins pe teren startul reprize secunde. Jerry Gane l-a înlocuit cu Florin Bejan.  Fundașul „câinilor” s-a accidentat chiar în momentul intervenției nereușite de la penalty.

Ante Puljic, record de penalty-uri în acest sezon

Cu faultul comis în partida cu CFR Cluj, Puljic a ajuns la 4 lovituri de pedeapsă comise în actualul sezon. Adversarele lui Dinamo au beneficiat în total de 5 penalty-uri. Singurul care nu l-a avut protagonist pe croat a fost acordat de Radu Petrescu, în FCSB - Dinamo 3-2, după o greșeală a lui Isma Lopez.

Penalty-urile comise de Ante Puljic în acest sezon:

MeciMinutAdversar faultat
Dinamo - UTA 0-1 42Rusu
Dinamo - Craiova 0-128Marius Constantin
Dinamo - Poli Iași 4-190+2Andreas Calcan
 Dinamo - CFR Cluj43Debeljuh

VIDEO. Președintele lui Dinamo a avut probleme la intrarea pe stadion, înaintea meciului cu CFR