Hermannstadt - Poli Iași 0-1 » Andrei Cristea aduce victoria moldovenilor după un penalty transformat în minutul 68

Hermannstadt - Poli Iași 0-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 decembrie 2020

Poli Iași a învins FC Hermannstadt, scor 1-0, în etapa #15 a Ligii 1.

Pentru moldoveni, aceasta este prima victorie în Liga 1 de la succesul cu FCSB, scor 5-2, din luna septembrie. Chiar dacă meciul dintre Poli Iași și FC Hermannstadt a fost unul echilibrat, elevii lui Daniel Pancu au reușit deschiderea scorului în minutul 68, prin penalty-ul transformat de Andrei Cristea, după un fault făcut de Ionuț Stoica în interiorul careului.

În acest moment, moldovenii sunt pe locul 14 al Ligii 1, cu 14 puncte, la doar 3 puncte de ultima clasată, FC Argeș. De cealaltă parte, elevii lui Ruben Albes se situeză pe locul 12 în clasamentul primului eșalon, cu 15 puncte.

FINAL » Hermannstadt - Poli Iași 0-1

Hermannstadt - Poli Iași, echipele de start:

HERMANNSTADT: Cristiano - Vodă, Viera, I. Stoica, Opruț - Mustivar, Addae, Romario Pires - Sîntean, Joalisson, Mayoral
REZERVE: I. Pop, Bastos, Belu, Ster, Osan, Buzan, Alhassan, Dâlbea, Scarlatache
ANTRENOR: RUBEN ALBES

POLI IAȘI: Brânză - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu - F. Cristea, De Iriondo, Passaglia - Almada, Chacana, Calcan
REZERVE: Axinte, A. Cristea, Angiulli, A. Stan, Popadiuc, Cabral, Tălmaciu, Mensah
ANTRENOR: Daniel Pancu